Pękające naczyńka

naczynka

Rozszerzone naczynka krwionośne to problem, który dotyka coraz więcej kobiet w różnym wieku. Ich skóra, określana często mianem naczyńkowej, charakteryzuje się kruchością i nadwrażliwością naczyń włosowatych, czyli najcieńszych naczyń krwionośnych. Kruche włośniczki, nie wytrzymując ciśnienia krwi, powiększają się, pozostawiając na skórze trwałe ślady określane mianem pajączków.

Pierwszym sygnałem cery naczyniowej jest zaczerwienienie, tzw. rumień. Występuje na twarzy po wypiciu gorących napojów, spożyciu alkoholu czy zjedzeniu ostro przyprawionych potraw. Może być wywołany nagłą zmianą temperatury, wzruszeniem czy zdenerwowaniem.

Z biegiem czasu utrwala się i pozostaje na stałe. Trwale rozszerzają się naczynia krwionośne, które prześwitują przez naskórek i przybierają kształt czerwonych “nitek”.

Co wywołuje “pajączki”?

Sądzi się, że przyczynę stanowią czynniki dziedziczne. Istotny jest też wpływ hormonów, głównie estrogenów. Niektóre kuracje hormonalne, przyjmowanie środków antykoncepcyjnych, które je zawierają, mogą również te objawy wywoływać, gdyż hormony estrogenowe działają rozluźniająco na mięśnie naczyń, co prowadzi do zwiększenia ich skłonności do poszerzania się.

Odpowiedzialne są za to czynniki wewnętrzne i zewnętrzne.

Do wewnętrznych należą:

-schorzenia układu pokarmowego (np.uszkodzenia wątroby),

-ciąża (wpływ przemian hormonalnych),

-zaburzenia krążenia, nadciśnienie tętnicze (u osób starszych).

Czynniki zewnętrzne to m.in.

-przewlekła ekspozycja na słońce,

-zbyt częste korzystanie z solarium,

-duże wahania temperatur,

-niektóre metody leczenia: długotrwałe stosowanie sterydów (zwłaszcza na twarz, szyję i dekolt),

-rentgenoterapia,

-urazy zewnętrzne (oparzenia, odmrożenia, stłuczenia).

Jak pielęgnować skórę?

Cera naczyniowa, jako szczególnie wrażliwa, wymaga specjalnej pielęgnacji i traktowania. Przestrzeganie pewnych zasad pomoże zredukować objawy pieczenia, zaczerwienienia i zapobiec nasilaniu się zmian. Źle dobrane kosmetyki lub nieprawidłowe ich stosowanie mogą nasilić objawy.

C Plus 3 x 2 w trakcie posiłku

Spirulina 3 x 2 w trakcie posiłku

Protect 4 Life 3 x 1 w trakcie posiłku

C 500 2 x 2 w trakcie posiłku

Vitamin E naturalna 100 j.m 2 x 2 w trakcie posiłku

Vain Care (hirudyna) – maść na “pajączki” i żylaki 2 – 3 razy dziennie smarować