Mięśniaki, torbiele

miesniaki

Mięśniaki są to łagodne i bezobjawowe guzy, które powstają z tkanki mięśniowej macicy. Mogą być pojedyncze lub mnogie. Niektóre z nich zagnieżdżają się w ścianie macicy, inne przyjmują postać grzybków i rosną na zewnątrz. Różnią się też wielkością: mogą ważyć mniej niż 30 gramów, ale także wiele kilogramów. Największy z dotychczas usuniętych mięśniaków ważył aż 64 kilogramy. Zazwyczaj większość z nich zanika po menopauzie. Czasem jednak z racji swej wielkości stają się niebezpieczne dla zdrowia. A wtedy konieczny jest zabieg chirurgiczny. Gdy są małe najczęściej nie wywołują żadnych objawów i wykryć je można podczas badania ginekologicznego.
Cierpi na nie co piąta kobieta po 35 roku życia i co druga miesiączkująca pięćdziesięciolatka.

Mięśniaki stanowią 95 proc. wszystkich łagodnych guzów narządu rodnego. Przyczyny ich powstawania wciąż nie są do końca znane ale wiadomo, że najczęściej tworzą się one u kobiet, które nie rodziły, cierpią na niepłodność, mają obfite miesiączki lub zaburzenia cyklu.
Mięśniaki rozwijają się w różnych częściach macicy i w zależności od tego, gdzie się umiejscowią, mogą powodować rozmaite dolegliwości.

W zależności od miejsca usytuowania, mięśniaki są:

 • podsurowicówkowe – wyrastają na zewnątrz macicy, do środka jamy brzusznej. Mają różne rozmiary, czasami osiągają nawet wielkość główki niemowlaka. Najczęściej wywoływanym przez nie powikłaniem jest ucisk na inne narządy: pęcherz, moczowody, jelita, odbytnicę. Mogą zatem być przyczyną parcia na pęcherz lub trudności z oddawaniem moczu, uczucia rozpierania, a także silnych bólów.
 • śródścienne – rowijają się wewnątrz mięśnia macicy. Choć ze względu na ograniczoną możliwość rozrostu guza nie osiągają dużych rozmiarów, dość często powodując powiększenie się i zniekształcenie macicy. Dolegliwości przez nie wywoływane są podobne do występujących przy mięśniakach podsurowicówkowych, ale nie tak silne,
 • podśluzówkowe – rosną do środka jamy macicy. Często powodują obfite krwawienia, a nawet krwotoki.
 • mięśniaki szyjki macicy – nie są na ogół niebezpieczne, nie rozrastają się do dużych rozmiarów i zazwyczaj nie powodują żadnych komplikacji.

Z doświadczeń klientek (Polinesian Noni jest suplementem diety i w żadnym wypadku nie ma właściwości leczniczych poniższe iinformacje pochodzą z listów przesłanych przez klientki)

Pewna pozornie „zdrowa” kobieta pragnąc nieco zrzucić wagi i odchudzić się postanowiła zastosować suplementy CaliVita wspomagające odchudzanie, a w tym Polinesian Noni. Już w pierwszym miesiącu zauważyła, iż dzieją się z nią jakieś dziwne rzeczy. Jej organizm co prawda powoli spadał z wagi, jednak z dróg rodnych wydobywały się dziwne „odchody”. trwało tak około miesiąca. Po zrobieniu badań ginekologicznych oraz USG okazało się, iż podczas tej nietypowej kuracji odchudzająco – oczyszczającej „zniknęły” zupełnie mięśniaki macicy, które były od dawna zmorą naszej konsumentki. Jaj radości i zdziwieniu nie było końca. – na podstawie listu Pani Kasi z Chorzowa

Młoda kobieta, która chciała dochować się potomstwa, pewnego dnia usłyszała od lekarza diagnozę – mięśniaki – usunąć operacyjnie. Chcąc uniknąć operacji szukała wśród wielu metod, jednak zabieg bezoperacyjny kosztował dla niej zbyt drogo i zdecydowała się na podjęcie próby usunięcia mięśniaków metoda naturalną. Z bardzo dużych mięśniaków po dwóch miesiącach intensywnej kuracji Polinesian Noni 3 x 30ml wraz z Shark Aid 3 x 4 tabl. i Garlic Caps 3 x 2 kaps. które jej zaleciłam, jej lekarz ginekolog to co zobaczył określił jako „cud”. Nie wiedząc o naszej kuracji stwierdził, iż pierwszy raz widzi takie samoistne, znaczne zmniejszenie się mięśniaków. Z wielkich mięśniaków został jeszcze zaledwie mały guzek. Do naturalnych suplementów zaleciłam absolutne trzymanie się diety zgodnej z grupa krwi i unikanie produktów śluzowtórczych typu mleko i jego przetwory, tłuste mięsa oraz oczyszczona żywność w tym cukier, produkty na mące pszennej, sztuczne napoje kolorowe itp. Poleciła jej również unikanie leków a szczególnie antybiotyków, które powodują często inwazje grzybów i podłoże do wielu poważnych chorób.
Przywrócenie właściwej homeostazy czyli równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie pozwoliło na powolne oczyszczenie i usunięcie mięśniaków - na podstawie listu Pani Oli

Schorzeniem dość często spotykanym u kobiet są torbiele, zwane inaczej guzami rzekomymi jajników. Przyczyny ich powstawania mogą być różne, w każdym przypadku jednak dochodzi do gromadzenia się płynu surowiczego lub krwi w jajniku albo sąsiadujących z nim tkankach. Niektóre torbiele nie powodują żadnych dolegliwości, innym towarzyszą:

 • silne bóle,
 • uczucie rozpierania,
 • ucisk na pęcherz,
 • trudności z wypróżnianiem,
 • bóle przy współżyciu seksualnym

Większość torbieli powstaje wskutek niewłaściwej gospodarki hormonalnej w organizmie kobiety. W trakcie każdego cyklu miesięcznego znajdujący się w jajniku pęcherzyk Graafa wypełnia się płynem (osiągając wielkość 1,5 – 2,5 cm), a w połowie cyklu pęka i uwalnia dojrzałą komórkę jajową (następuje jajeczkowanie). Zaburzenia hormonalne mogą spowodować, że pęcherzyk ten nie pęknie i zacznie się powiększać. W ten sposób powstaje torbiel pęcherzyka jajowego.
W prawidłowo przebiegającym cyklu w miejsce pęcherzyka Graafa rozwija się tzw. ciałko żółte (gruczoł wydzielający estrogeny i progesteron), które – jeśli nie nastąpi zapłodnienie – po pewnym czasie zanika. Jeżeli jednak nie zaniknie, zaczyna się w nim gromadzić płyn surowiczy i tworzy się torbiel ciałka żółtego.
Torbiele pęcherzykowe i ciałka żółtego osiągają wielkość do 8 cm.
Zaburzenia hormonalne są również przyczyną wielotorbielowatości jajników. Dochodzi do niej wówczas, gdy w kolejnych cyklach pęcherzyki Graafa nie pękają, a tworzące się małe torbiele pokrywają większą część jajnika, upodabniając się do kiści winogron.
Nie zawsze powstawanie torbieli jest związane z cyklem hormonalnym kobiety. Torbiele czekoladowe, zwane również endometrialnymi, oraz torbiele okołojajnikowe i jajnikowo-jajowodowe powstają w tkankach sąsiadujących z jajnikiem. Torbiele okołojajnikowe mogą być połączone z jajnikiem. Choć zazwyczaj nie uszkadzają go, nieraz powodują jego skręcenie się. Torbiele jajnikowo-jajowodowe bywają wrodzone lub są powikłaniem zmian zapalnych jajowodu.
Bardzo nietpowym przypadkiem jest tzw. torbiel skórzasta jajnika (powstała wskutek zaburzenia w rozwoju zarodkowym), która może zawierać zęby, włosy, kawałki kości.

Zalecana splementacja naturalnymi produktami CaliVita

 • Polinesian NONI
 • Garlic Caps
 • Shark Aid (chrząstka rekina)